• PLAN  PRACY  BIBLIOTEKI  SZKOLNEJ  W  SZKOLE PODSTAWOWEJ

IMIENIA  OJCA  ŚWIĘTEGO   JANA  PAWŁA

W  STAREJ  BŁOTNICY  W ROKU  SZKOLNYM  2021/2022

Cel główny działalności biblioteki:

1. Wyposażenie ucznia we wszystkie niezbędne  podręczniki ,
        2. Wypożyczanie lektur i innych książek wg. bieżących potrzeb ucznia,
        3. Przygotowanie ucznia do kształcenia i samokształcenia w dalszych etapach edukacji szkolnej.

Cele szczegółowe:

1. Przygotowanie uczniów do samodzielnego wyszukiwania informacji i korzystania z nich.
        2. Kształtowanie postawy szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego oraz aktywnego odbioru dóbr kultury.
        3. Inspirowanie uczniów do rozwijania zainteresowań czytelniczych.
        4. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych oraz pomoc we wzbogacaniu warsztatu pracy kadry pedagogicznej szkoły.
        5. Kultywowanie tradycji narodowej kraju, regionu, gminy, szkoły i biblioteki; wprowadzanie treści patriotycznych.
        6. Przygotowanie/inspirowanie uczniów do korzystania z nowoczesnej technologii informacyjnej.
        7. Realizowanie współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Stara  Błotnica.

PRZYGOTOWYWANIE   UCZNIÓW  DO  SAMODZIELNEGO  WYSZUKIWANIA

INFORMACJI   I  KORZYSTANIA  Z  NICH

1. Rozwój edukacji i kultury czytelniczej poprzez doradztwo w wyborach czytelniczych, indywidualne porady i rozmowy.
        2. Realizowanie edukacji czytelniczej uczniów we współpracy z nauczycielami i biblioteką gminną, według następujących tematów:
        • Biblioteka, jej części i wyposażenie. Regulamin biblioteki. Katalogowe ABC.
        • Poszanowanie dokumentów i zbiorów bibliotecznych. Samodzielny wybór książek do wypożyczenia.
        • Czytelnia miejscem pracy i rozwijania zainteresowań.
        • Poznajemy budowę książki.
        • Droga książki od pisarza do bibliotekarza.
        • Budowa czasopisma. Różnorodność czasopism dziecięcych i młodzieżowych.
        • Czytam, słucham, oglądam, czyli media źródłem informacji.
        • Od kamienia do kodeksu, czyli historia książki rękopiśmienniczej .
        • Aparat informacyjny książki.
        • Słowniki i ich zawartość. Słowniki do języka polskiego, do języków obcych, rzeczowe, multimedialne.

Dopuszcza się możliwość modyfikowania zaplanowanych zajęć z edukacji czytelniczej poprzez realizowanie tematów zgłaszanych przez uczniów i wzbudzających aktualne zainteresowanie uczniów oraz wynikających z zapotrzebowania nauczycieli.

1. Wdrażanie do pracy z książką i innymi dokumentami informacyjnymi, pomoc
          w wyszukiwaniu materiałów źródłowych na określony temat.
        2. Działalność informacyjna czytelni – porady biblioteczne.
        3. Sukcesywne wzbogacanie księgozbioru .
        • zachęcanie i pomaganie uczniom w korzystaniu z multimedialnych źródeł informacji,    w tym z Internetu,
        • gromadzenie zestawień bibliograficznych dla uczniów i nauczycieli,
        • współpraca z nauczycielami, gromadzenie materiałów wypracowanych przez nauczycieli – scenariuszy inscenizacji i uroczystości szkolnych,
        • tworzenie bazy materiałów na określone tematy, np. Gmina Stara  Błotnica, pory roku, folklor najbliższej okolicy, wielcy Polacy i inne.

UCZENIE  UCZNIÓW AKTYWNEGO  ODBIORU  DÓBR  KULTURY

1. Propagowanie książek i piśmiennictwa.
        1. Wzbogacenie literatury popularnonaukowej, zakupy książek.
        2. Udostępnianie pomieszczenia czytelni na różne formy prezentacji: wystawy prac uczniów, galerie.
        3. Współpraca z biblioteką publiczną: korzystanie z księgozbioru, oferty imprez czytelniczych, spotkań autorskich zajęć edukacyjnych, korzystanie ze zbiorów multimedialnych.

INSPIROWANIE  UCZNIÓW  DO  ROZWIJANIA  ZAINTERESOWAŃ

1. Współpraca z wychowawcami klas w poznaniu uczniów i ich preferencji czytelniczych – rozmowy z nauczycielami i uczniami na temat zainteresowań czytelniczych dzieci, na temat czytanych książek, analiza informacji zwrotnych po zajęciach z edukacji czytelniczej i medialnej.
        2. Sukcesywne powiększanie księgozbioru z uwzględnieniem potrzeb zgłaszanych przez uczniów, rodziców i nauczycieli.
        3. Systematyczne tworzenie i uzupełnianie działu książek dla dzieci przy współpracy z nauczycielami.
        4. Realizowanie programów: Narodowe Czytanie, Cała Polska czyta dzieciom, Czytanie ma moc.
        5. Zachęcanie uczniów do korzystania ze zbiorów biblioteki.
        • pomoc w doborze literatury, porady bezpośrednie,
        • udostępnianie miejsca w kąciku czytelniczym – zachęcanie do korzystania z czasopism,
        • udostępnianie zbiorów multimedialnych,
        • udostępnianie uczniom miejsca w czytelni do odrabiania zadań domowych.

Mateusz Żupiński