Centrum Nauk Kopernik,
Manufaktura Czekolady,
Królewski Ogród Światła w Wilanowie
28 października 2021r. uczniowie klasy 8a, 8b oraz część uczniów klasy 7 i 6 naszej szkoły wraz z opiekunami p. Agnieszką Strzelczyk, p. Anetą Mizerą, p. Robertem Kierzkowskim i p. Sylwestrem Adamskim uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Celem wycieczki było poznanie zabytków, upowszechnienie form aktywnego wypoczynku oraz wspomaganie rodziny i szkoły w procesie wychowania.
Głównym punktem programu był pobyt w Centrum Nauki Kopernik, którego celem jest upowszechnianie osiągnięć nauki i techniki. Uczniowie mogli poznać prawa nauki poprzez samodzielnie przeprowadzone doświadczenia na interaktywnych wystawach.
„Przyszłość jest dziś” – wystawa koncentruje się na bliskiej przyszłości. Pomaga poznać i zrozumieć wyzwania współczesnego świata w całej ich złożoności. Ukazuje różne rozwiązania technologiczne. Zwraca także uwagę na relacje między osobistymi wartościami i wartościami innych ludzi.
Wystawa „Rowery” składają się na nią zarówno interaktywne eksponaty, jak i wyjątkowa kolekcja jedno- i wielośladów – od tych najstarszych, zabytkowych po współczesne, wykorzystujące najbardziej nowoczesne technologie i design. Na wystawie można było przyjrzeć się im z bliska, poznać ich budowę i historię, a także samodzielnie wypróbować nietypowe modele i przekonać się, że jazda na rowerze o kwadratowych kołach jest możliwa. Ta wystawa nieustannie czymś zaskakuje, odkrywając przed nami fascynującą drogę, jaką przebyli konstruktorzy rowerów przez ostatnie dwieście lat. Uczniowie zobaczyli rower, którym hamuje się plecami. Próbowali wsiąść na bicykl, którego przednie koło ma 130 centymetrów średnicy.
„Strefa eksperymentowania” - to centralna ekspozycja Kopernika, mieszcząca się w ogromnej, otwartej przestrzeni pierwszego piętra. Poświęcona jest przyrodzie i zachodzącym w niej zjawiskom oraz człowiekowi i ludzkiej percepcji świata fizycznego. Uczniowie mogli tu samodzielnie eksperymentować przy około 200 stacjach doświadczalnych. Każdy eksponat dostarczał nowych bodźców i jednocześnie wiedzy. „Majsternia” - to miejsce, w którym uczniowie niezależnie od wieku, wiedzy i umiejętności, przekonali się, że „myślą lepiej, niż myślą”. Przy stołach warsztatowych można było samodzielnie podejmować wyzwania inżynieryjne, naukowe, logiczne, mając do dyspozycji przedmioty codziennego użytku – papier, spinacze, kulki, gumki czy patyczki.
Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach czekolady, na których poznali proces produkcji czekolady od samego ziarenka oraz ręczne temperowanie czekolady. Projektowali własną tabliczkę czekolady z dodatkiem wybranych owoców liofilizowanych i bakalii, własnoręcznie pakowali czekoladę w wybrane opakowanie. Mogli również degustować mleczną czekoladę do picia.
Kolejnym punktem zwiedzania był Królewski Ogród Światła przy pałacu w Wilanowie. To wystawa plenerowa, w ramach której tysiące kolorowych diod ułożono w finezyjne kształty. Po zmroku do pałacu prowadzi 75 metrowy świetlisty tunel, w którym rozbrzmiewa muzyka klasyczna. Na dziedzińcu witała nas strzeżona przez orły rozświetlona pergola, za którą rozpościerał się Zimowy Ogród Króla. Uczniowie spacerowali aleją obsadzoną pnączami i podziwiali rozkwitające światłem drzewka pomarańczowe, fioletowe, zielone i żółte. Tuż obok nich można było zrobić sobie zdjęcie w świetlistej ramie z pałacem w tle. Idealnym dopełnieniem tegorocznej edycji Królewskiego Ogrodu Światła była zaprojektowana w prawdziwie królewskim stylu Karuzela Świetlna, mieniąca się setkami ciepłych świateł, ożywionych chłodnymi błyskami.